Statystyki wypadków pokazują, że place budowy są jednymi z miejsc o największym zagrożeniu. Z tego też powodu tak ważne jest to, żeby pracodawcy zadbali o odpowiednie zabezpieczenia, zarówno związane z terenem budowy jak też bezpośrednią ochroną pracujących ludzi. Ogromne znaczenie ma także wiedza i świadomość tych ostatnich, z czym jednak naprawdę różnie bywa.
Przepisy prawa wymagają, żeby każda pracująca osoba dysponowała aktualnymi szkoleniami BHP w zakresie czynności, które robi na co dzień. Ale posiadanie szkolenia a później respektowanie tych zaleceń to dwie różne rzeczy. Nadal sporo wypadków bierze się z różnego rodzaju zaniedbań czy też nawet łamania przepisów, dlatego tak duże znaczenie ma też uświadamianie tego swojej załodze. Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy to przede wszystkim jego dokładne zagrodzenie i zaznaczenie miejsc o większym zagrożeniu. Trzeba także określić ścieżki do bezpiecznego przemieszczania się, oraz dociągnąć wodę i prąd elektryczny. W przypadku pracy na wysokościach niezbędne będzie użycie ochrony w postaci desek krawędziowych oraz balustrad. Następną niezwykle istotną sprawą jest odzież BHP, którą właściciel firmy ma zagwarantować każdemu pracownikowi.
Taka odzież musi mocna i wytrzymała, tak żeby wytrzymała odpowiednio długo trudy codziennego pracowania, ale pasuje aby była też praktyczna i funkcjonalna. Jeśli chodzi o buty obowiązkowo powinny posiadać one noski ze wzmocnieniami, zabezpieczające przed uderzeniem nawet dużych przedmiotów, takich jak cegły albo pustaki ceramiczne. Głowa chroniona musi być obowiązkowo przez atestowany kask, który należy cały czas nosić. Przy wielu pracach potrzebne będą rękawiczki, lecz nie w każdym przypadku są one konieczne. Podobnie jak okulary ochronne, zabezpieczające oczy przed rozmaitymi materiałami mogącymi do nich wpaść. Tego typu okulary stosować nawet warto przy pracach z pozoru dość bezpiecznych, typu tynki czy malowanie. Wielu pracowników nie pamięta o tym, a później kończą oni na pogotowiu z farbą w oczach.
+Tekst Sponsorowany+